Pulmologija

Nazad

Rebronhoskopija

Pitanje: U kojim slucajevima se radi rebronhoskopija?I da li to znaci da prva bronhoskopija nije uspela? Hvala, Ivana (1994)

BRONHOSKOPIJA je direktno posmatranje dušnika i bronhija, koje se obavlja tankim i fleksibilnim instrumentom - bronhoskopom. Dozvoljava neposredno sagledavanje i intervencije u unutrašnjosti traheobronhnog stabla. U toku bronhoskopije moguće je uzeti ispirak, bris i biopsije sluznice bronha i vidljive patološke lezije. Zatim, uraditi iglenu biopsiju kroz zid bronha okolnih žlezda ili plućnog parenhima, uzeti nekontaminiran sekret iz donjih disajnih puteva, ispirak iz bronha i alveola (bronhoalveolna lavaža). Sve to u cilju daljih bakterioloških, citoloških, histopatoloških i imunohistohemijskih pregleda i sprovođenja terapije.

Odgovor: Uglavnom se koriste rigidni i fleksibilni bronhoskop.

Rebronhoskopija se radi , u zavisnosti od zdravstvene situacije , koju ima pacijent - da bi se odredio tip promene , zbog malog uzorka ili nereprezentitivnog materijala, kao i provere stanja bronhija ..... i o tome odlučuje ordinirajući lekar..

DR MIMICA JOVANOVIĆ NENADIĆ spec pulmologije Dom zdravlja Dr Ristić članica MEDIGROUP

 

Astma

Pitanje: Bolujem od asmej45 ekcema atopiskog korisim pumpicu alvesko od koje mi je dobro lekar mi je napisao sad foster pumpicu koja je slicna seratid disku zdravstveni sam radnik medicinski tehnicar sam ali sam u nedoumici da li da je koristim lekar koji me leci rdi spirometriju izuzetno retko o slusanju pluca nema ni govor kao da nije j45 imak su to steroidno koriko pumpce a od vitamina nista da li da korisim bnavedeno foster ili da nastavim alvesko nemam gusenja

Odgovor: U Vašem slučaju lekar je pojacao th. time što Vam je dao lek koji u sebi ima kombinaciju dugogelujući bronhodilatator i kortikosteroid .

S poštovanjem,

Dr Mimica Jovanović Nenadić spec pneumoftiziologije Dom zdravlja Dr Ristić članica MEDIGROUP

 

Bolest u grudima i plekima

Pitanje: Zdravo, molim vas pišite nam kako da rešimo naš problem.Moj muž pre godinu dana ima problem sa grudima isto kao da mu e staveno vruča pegla na grudi ,a isto i na levu strani nazad na plečama.Napravili smo koronorografija,sve je bilo u redu, KTM sa kontrast na beli drobovi,isto u redu samo je pokazalo da je imao star naod na bronhitis, bili smo na gastro, imao je kila na želudac ali sa lekarstvama povukla se i niza drugih ispitivanja. Kao posledica iz koronorografija dobio je zujenje ušima.Doktori su nam rekli na kraju da ta bolka je kao rezultat stresa i nervoza.Dali je to tačno,ako nije molim vas kažite nam kako da otklonimo problem sa grudima.

Odgovor: Na osnovu teksta zaključujem , da je ovde isključena mogučnost tegoba od strane respiratornog i kardiovaskularnod sistema ..

Stoga nam ostaje pregled i mišljenje neurologa i fizijatra .

Dr Mimica Jovanović Nenadić spec pneumoftiziologije Dom zdravlja Dr Ristić članica MEDIGROUP

 

Suvi kasalj pri ustajanju

Pitanje: Postovani,

Vec 2-3 meseca imam suv kasalj koji je u pocetku bio tokom celog dana, dok se danas sveo na minimum, ali jos uvek postoji.

Radi se o tome da ujutru svako jutro kada ustajem nakasljem se 4 do 5 puta i onda prestane i ceo dan se vise ne pojavljuje. Takodje desava se da se nakasljem i kada sam u zagusljivom prostoru gde nije dovoljno vazuha ili gde je prisutan duvanski dim. Radio sam alergoloska testiranja i utvrdjeno je da sam alergican na kucnu prasinu, polen korova i grinje. Takodje nakon ispitivanja na klinici dobio sam sledece rezultate:

- SPIROGRAM: normalan nalaz

- DRONHOPROVOKACIJSKI TEST SA HISTAMINOM: negativan

Interesuje me da li mozete reci o cemu se radi i na koji nacin bih mogao da u potpunosti uklonim taj jutarnji suvi kasalj prilikom ustajanja.

Hvala unapred, Nikola

Odgovor: Prepostavljam da je uradjen pregled pulmologa .Urednim nalazom spirometrije i bronhoprovokacijskog testa -isključena je mogićnost postojanja astme .Ako niste trebali bi ste uraditi ,RTG pulmo i pregled iskašljaja sputuma , na bakterije i gljivice , kao i osnovne lab analize, zapaljenski sindrom-Sed, kks sa leuk form i CRP.

Obzirom na pozitivan nalaz alergo proba , predlaže se pregled Alergologa i ORL specijaliste. Najverovatnije se radi o kašlju koji je alergijske etiologije i koji daje simptome iz gornjih disajnih puteva..

S poštovanjem,

Dr Mimica Jovanović Nenadić spec pneumoftiziologije Dom zdravlja Dr Ristić članica MEDIGROUP

 

Bronhiolitis

Pitanje: Postovani, moja beba je sa 3,5 mjeseca u julu lezala 10 dana na pedijatriji zbog bronhiolitisa. Imala je opstrukciju pluca pa je primala terapiju kortikosteroidima. Urbazon 8 dana, Pulmikort 10 dana, Atrovent i Berodual 10 dana. Nakon izlaska iz bolnice, nastavili smo sa inhalacijama Pulmikortom na 12h u trajanju od 3 nedjelje. One su trajale do 01.08. Od tada je bez terapije.

Prije dva dana opet pocinje da kaslje i pedijatar joj ukljuci ponovo inhalacije Pulmikortom i Atroventom na 12h.

Interesuje me sto se to ponavlja i da li je to alergijskog ili virusnog tipa? Takodje, da li ce to prestati sa njenim rastom.

Hvala vam na odgovoru i vremenu.

Odgovor: Bronhiolitis se lako prevodi kao zapaljenje bronhiola - prilično malih disajnih puteva, malih po prečniku, ali velikih po ukupnoj dužini i površini. Zapaljenje znači da je sluzokoža bronhiola "zadebljala", ali se stvara i velika količina sekreta koji dodatno otežava prolaz vazduha.Moze se razviti i spazam zbog stezanja kružnog mišića u zidu bronhiola. Ubedljivo najgori neprijatelj bronhiola su virusi. Oni vole da se usele u ćelije disajnih organa, pa ih zovemo i respiratorni virusi. Svi oni imaju nezgodnu osobinu da se dugo zadržavaju u sluznici disajnih organa,ovi virusi mogu da borave nedeljama, pa i mesecima u detetovim disajnim organima. Atovent smanjuje stvaranje i nagomilavanje sekreta u bronhiolama ,koji tako oslobađaju dete glavnog problema - sekreta. Inhalacje pulmicortom omogucavaju , brz početak dejstva i antizapaljenjski efekat. Naravno, ovu terapiju vodi pedijatar, koji će odrediti pravu dozu, kao i broj inhalacija. Vasa beba je mala , da bi donosili bilo kakve zakljucke .U vecini slucajeva , radi se o virusnom uzrocniku , ali tokom njenog rasta ,u zavisnosti od njenog klinickog stanja, radicete dijagnostiku , predlozenu od strane pedijatra i pratiti.

Dr Mimica Jovanović Nenadić spec pneumoftiziologije Dom zdravlja Dr Ristić članica MEDIGROUP

 

Neprekidni kašalj

Pitanje: Poštovani, moja majka ima problem s neprekidnim kašljem, već dva meseca. Kako danju tako i noću. Lekari su rekli da je od pritiska pa su počeli da joj menjaju terapiju, radila je ultrazvuk pluća, štitne žlezde, vađenje krvi – svi nalazi su u redu (malo povećan šećer i holesterol ali sve u granicama normale). Probala je sve vrste sirupa za kašalj ali jednostavno ništa ne pomaže. Kakve nalaze bi trebalo još da uradimo? Jelena

Odgovor: Kašalj je uglavnom refleks kojim uklanjamo strano telo iz tela, na primer sluz ili čestice koje iritiraju disajne puteve. Uporan kašalj može biti posledica napada virusa i infekcija. Traje li kašalj duze od osam nedelja ili ako uočite neuobičajene simptome, poput iskašljavanja krv , obavezno javiti se lekaru i uraditi dijagnostiku. U slučaju Vaše mame treba uraditi pregled od strane pulmologa i dopuniti sa

1) RTG snimkom pluća, spirometrija-merenje kapaciteta pluća, lab. bris grla i nosa, ukoliko iskašljava pregled sadržaja koji iskašlje-sputum – na bakterije i gljivice, ukoliko se tokom pregleda postavi sumnja na alergije – panel inhalacionih alergena, IgE at,

2) pregled ORL specijaliste,

3) pregled gastroenterologa. Kašalj može biti posledica hiperosetljivosti gornjih disajnih puteva, koje mogu iritirati sastojci iz želuca. U skladu sa gorenavedenim nalazima i th. koju sprovedete po nalogu lekara, ukoliko se kašalj i dalje odrzava, predlaže se bronhoskopija i MSCT grudnog koša.

Dr Mimica Jovanović Nenadić spec pneumoftiziologije Dom zdravlja Dr Ristić članica MEDIGROUP

 

Otežano disanje

Pitanje: Poštovani moj problem je sledeće prirode, nadam se da ćete mi izaći u susret i pomoći mi savetom.Pre nešto više od dva meseca javile su mi se povremene tegobe u smislu otežanog disanja.Takodje nakon toga javili su mi se u ispljuvku i tragovi krvi kao končići, a nekad i tačkice.Napominjem da sam imao problema sa pokvarenim zubom kao i sa povremenim tragovima krvi u nosu, ali i posle sanacije zuba ponekad mi bi se javio trag krvi u ispljuvku kojom prilikom bi mi nos bio “čist”, tako da sam počeo da sumnjam da li je i dalje uzrok pojavi krvi prethodno navedeno.Zbog svega napred navedenog ja sam potražio pomoć doktora koji mi je naložio da uradim RTG pluća kojom prilikom je nalaz bio u granicama normale sa evidentnim prosirenim bronhijama.Napominjem da sam u tom periodu uradio i RTG snimak jednjaka i želudca sa barijumom zbog problema sa kiselinom kojom prilikom mi je konstatovan hronični gastritis nakon čega sam dobio da pijem terapiju Sabax,Gastroperidon itd.Zbog tegobe koje su mi se nastavile, a zbog kojih sam prethodno posetio pneumoftiziologa, ja sam se istom obratio rekavši mu da povremeno u toku i nakon jela, da mi prorade bronhije i svira u grudima, nakon čega iskašljem šlajm, a navodim da inače preko dana nemam kašalj niti nagon na kašalj.Doktor mi je tada rekao da je potrebno da uradim CT pluća sa kontrastom kojom prilikom mi je nalazom konstatovano da se u plućnom parenhimu vide znaci centrilobularnog emfizema izraženije desno bez znakova konsolidacije i infiltracije parenhima.U S2 i S8 segmentu desno vide se dva subpleuralna nodusa dijametra oko 4mm bez reakcije lokalnog parenhima.Traheja i oba glavna i segmentni bronhi prohodni.U medijastinumu se ne vide uvećane Igl.Pleuralni kavumi bez patološkog sadržaja.Na presecima kroz gornji abdomen se ne vide patološke promene.Zaključak:Emfizem pluća.Desno subleuralno dva nodusa dijametra 4mm bez okolne reakcije parenhima i limfadenopatije je nemoguće okarakterisati zbog malog dijametra..Takodje je naloženo da se za godinu dana uradi ponovni CT snimak zbog porodične opterećenosti na mlg bolest.Interesuje me sta vi mislite o prethodno navedenom i o mišljenju mog lekara da nije potrebno da radim bronhoskopiju.Takodje sam zabrinut zbog pojave tih nodusa, sta oni znace, da li su opasni kao i da li su oni indikativni za neke dalje preglede s obzirom na dimenzije i položaj.Takodje bih naveo da od svega gore navedenog mi je ostalo samo otežano disanje nevezano da li sam fizicki aktivan ili u stanju mirovanja. Hvala. Milan

Odgovor: Dragi Milane s obzirom na to da imate tegobe koje se ne mogu konkretno uklopiti u neku konkretnu dijagnozu a Vi se ne osećate dobro, mišljenja sam da treba nastaviti dalju dijagnostiku u ovom slučaju – bronhoskopija kojom će se videti prolaznost disajnih puteva, unutrašnjost bronhija, uzeti direktno uzorak sekreta i tkiva/ako ima sumnjivih promena/ iz bronhija i uraditi ispitivanje. Ovde bih savetovala pregled ORL specijaliste, spirometriju tj. merenje kapaciteta pluća i lab-tumor markere -vezane za pluća. I na osnovu tih nalaza uz pregled/ako ima nekih novonastalih zdravstvenih tegoba, jer u medicini je nekada potrebno vreme da bi se neka bolest ispoljila, videti šta dalje. Ukoliko ovi nalazi, gorenavedeni, budu uredni ostaje kontrolni CT grudnog koša i praćenje.

Dr Mimica Jovanović Nenadić spec pneumoftiziologije Dom zdravlja Dr Ristić članica MEDIGROUP