Ginekološki ultrazvuk

Nazad

Zvučni talasi frekvencije više od praga čujnosti ljudskog uha nazivaju se ultrazvučnim. U medicinskoj dijagnostici obično se koriste talasi frekvencija izmedju 0,5-20 MHz. Dijagnostika ultrazvukom zasniva se na različitim akustičkim svojstvima tkiva.

Normalna tkiva i patološke formacije (ciste, tumor, slobodna tečnost) imaju različitu gustinu i homogenost, što omogućava jasnu vizuelizaciju i razlikovanje pojedinih struktura.

Posebno treba istaći da, danas koliko se zna, biološko dejstvo ultrazvuka u in vivo uslovima skoro ne postoji što mu daje prednost u odnosu na druge metode fizikalnog ispitivanja (npr. RO dijagnostika).

Pri pregledima u ginekologiji koriste se transabdominalni i transvaginalni pristup, koji se, zavisno od situacije, često kombinuju.

Ultrazvukom se relativno lako mogu otkriti izvesne nenormalnosti materice, kongenitalne anomalije razvoja uterusa, adneksalne tumorske mase, materična i vanmaterična (ektopična) trudnoća.

  • Transabdominalni pregled se najčešće vrši ultrazvukom frekvencije 3,5 MHz, koji osigurava dobru dubinsku prodornost. Zahteva punu mokraćnu bešiku, koja potiskivanjem creva prema gornjem abdomenu, čini organe male karlice izvanredno vidljivim.
  • Transvaginalni pregled, koji najčešće koristi ultrazvuk frekvencije 7,5 MHz, predstavlja savremeni pristup vizuelizacije organa male karlice, ne zahteva punu mokraćnu bešiku, a slika unutrašnjih genitalnih organa je jasnija, jer su u kontaktu sa sondom. Nedostatak je slaba vidljivost udaljenih struktura (penetracija talasa se smanjuje sa većom frekvencijom)