CTG

Nazad

CTG – kardiotokografija predstavlja istovremeno registrovanje srčane aktivnosti ploda i materičnih kontrakcija uz pomoć aparata koji nazivamo kardiotokograf. Registrovana aktivnost srčane frekvence ploda i materičnih kontrakcija beleže se na poseboj traci CTG aparata ili registruju na monituru kardiotokografskog aparata.

Spoljašnji metod registrovanja fetalne srčane frekvencije bazira se na Doplerovom efektu.

Kalota koja se plasira na kožu stomaka majke emituje ultrazvučne talase, a prijemnik koji je smešten u istoj kaloti prima odbijene talase. Obzirom da su u toku rada srčani mišić ili srčani zalisci ploda u pokretu i tako menjaju frekvenciju, prijemnik registruje ove promene i preko kardiotahometra izračunava prosečnu srčanu frekvencu ploda.

CTG – kardiotokografija predstavlja istovremeno registrovanje srčane aktivnosti ploda i materičnih kontrakcija uz pomoć aparata koji nazivamo kardiotokograf. Registrovana aktivnost srčane frekfence ploda i materičnih kontrakcija beleže se na poseboj traci CTG aparata ili registruju na monituru kardiotokografskog aparata.Eksterna tokodinamometrija (registrovanje materične aktivnosti) vrši se preko dinamometarske pločice, koja se nalazi u sklopu kalote i registruje promene u obliku i tonusu materice što se preko električnog signala prenosi na pisač i na CTG traku ili monitor. Talas na traci odražava kontrakciju uterusa.

CTG zapis nam omogućava pravilnu interpretaciju srčane frekvencije ploda (120-160 otkucaja/min normalne vrednosti) u toku porođaja.

Odstupanja od ovih vrednosti mogu da ukažu na različiti stepen fetalnog distresa (hipoksija, acidoza) što nam omogućava pravilno vođenje i završavanje porođaja u najboljem interesu po majku i plod.